Ülker’de bi’ hareketlenme, bi’ kıpraşma var!

2 Tem

Öğle yemeği sonrasındaki çay keyfinde haber Merve’den geldi. “Ülker Komili’yi satmış”.  “Bi’ dakika, Komili Ülker’in miydi ya, Anadolu Grubu’na ait değil miydi?” diye sorusuna cevap ise  “sabun-kağıt kısmı”.

  • Yıldız Holding, temizlik ve kişisel bakım markası Komili Kağıt AŞ’nin yüzde 50’sini İsveçli SCA’ya 77 milyon liraya sattı. Ortaklık kapsamında SCA’nın çocuk peri markası Libero ve hijyenik ped markası Libresse gibi markaları Türkiye’ye gelecek ve burada üretilecek.
  • Ped kategorisini sahiplenen Orkid için yerli markalar Rozi, Molped ve Evy Lady ve yabancı markalar Carefree, Kotex ve avrupalı olarak reklamlarda tanıtılan Helen Harper’dan sonra bir rakip daha pazara girecek; Libresse.

.

Geçen hafta Cuma günü haftalık bölüm toplantısında masa arkadaşım Güneş, Caribou Coffee’den bahsediyordu. Toplantıya biraz gecikerek girdiğimden anlamadım olayı. Sonrasında Elif’in attığı mail ile öğrendim; Care Crown da satılmış.

  • Starbucks’ın en büyük rakibi ABD’li Caribou Coffee, Ülker’in kahve zinciri Cafe Crown’un %50’sini satın aldı.Böylelikle Starbucks’ı Türkiye’ye getiren Kuveytli Shaya Grubu’ndan sonra bir Kuveytli yatırımcıdaha 200 milyon dolar büyüklüğe ulaşan Türkiye kahve zinciri pazarına yatırım yapmış oluyor.
  • Türk kahve pazarının başını çekenler; Starbucks, Gloria Jeans, Caffee Nero, Kahve Dünyası. Caribou’nun pazara girerken ne tür ayrıcalıklar sunacağını merak ediyorum.

.

3-5 ay önce saha süpervizörümüz İnan, “Şok’larda artık soğutucu dolap olmayacakmış, bugün öyle birşeyler duydum” dediğinde “yahu saçmalama daha yeni soğutucu dolaplarda interaction&conversion analizi için teklif gitti” demiştim. Sonrasında işin kokusu ortaya çıktı.

  • Migros, Şok mağazalarını 600 milyon TL’ye Ülker’e sattı.
  • Ülker, Mayıs ayında BİM içindeki %10’luk hissesini satmış, ortaklıktan çekilmişti. 

  • Şok’lar BTT ile birleşik kuvvet oluşturup BİM ile mi rekabet edecek yoksa oyuna farklı çalımla mı girecek, bilmiyorum(z). Şimdi yapılan değerlendirmelere göre Şok’larda ‘kısa devre’ modeli uygulanması planlanıyormuş. Bu model, bağımsız marketlerin tek bir marka altında bir araya gelmesini öngörüyor, böylece aynı çatı altına toplanan ‘yarı bağımsız’ marketler kaynağından aldığı ürünlerle fiyat avantajı sağlıyor. Kaynağından aldığı çok önemli bir vurgu. Şok, küçük marketleri kendi çatısı altında toplarken, küçün marketler hem markalaşacak hem de ürün tedariğini BTT kanalıyla tek bir elden uygun fiyatla gerçekleştireceği belirtiliyor –ki çook mantıklı.  ŞOK bu modelle mağaza sayısını kısa sürede 10 bine kadar çıkarabilecek ve Türkiye’nin en yaygın market zinciri haline gelecek. Böylesi bir hareket planı ile BİM’e uzun vadeli sıkı rakip olacak demektir. 

.

Ülker’i sevmeyenler vardır, sanırım -genellikle de- ideolojik fikirlerinden dolayı sevmiyorlar. Herkesin fikrine saygımız var.

Ülker’i severim, severim çünkü tüm ürünlerini güvenerek tüketiyorum.  200bin civarındaki Türkiye perakende uzayının %95’inde Ülker Çikolatalı Gofret’i bulabilirsiniz.  Satış teşkilatı son derece sıkı çalışıyor. Ülker’in fatura kestiği perakendecilerin listeleseniz işte size Türkiye’nin perakende uzayı çıkar, census’a gerek kalmaz.

Ülker’e kızdığım da doğrudur. Kızdığım tarafları ise ARGE konusudur. ARGE’ye yeterince kaynak ayırmadıklarını düşünüyorum. Daha doğrusu ARGE’ye ayıracakları kaynağı satınalmalar ile harcıyorlar gibi görünüyor. Kimbilir belki birgün tanışırım ve anlatırlar, ben de onların izinleri ile size anlatırım  🙂

Bir Yanıt to “Ülker’de bi’ hareketlenme, bi’ kıpraşma var!”

  1. BRANDYNOTE Ekim 30, 2011 10:04 pm #

    ne güzel yazarmışsınız; keşke daha sık yazsanız feyz alsak 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: