İş fikrini destekleyecek yatırımcı(LAR) bulundu… !!!

13 Ara

Beş’i BiYerde

Bir önceki yazımda Dragons’ Den Turkiye’den hoşlanmadığımı yazmıştım. Şimdi ise “hadi beah! şaka mı bu?” dedirten geçen haftaki bölümü izledikten sonra birşeyler yazmazsam haksızlık etmiş olacağım diyerek girişiyorum bu yazıya..

Programın sayfasındaki her bir bölümde kaç tane girişimci dinlenmiş, kaçına ortak olunmuş diye bakıldığında ortaya çıkan tablo aslında hiç fena sayılmaz..  12 bölüm sonunda toplam 73 girişimci dinlenmiş ve bunların 13üne ortak olunmuş. Kabaca her 5 girişimciden 1inin takdire şayan ürünü/fikri için destek var. Her iki taraf için de en bereketli olan 12inci bölümde ise ejderhalar 7 girişimcinin 5ine destek veriyor. Sitede yazılanlara görede destek alamayan girişimcilerin işleri de açılmış, talepleri artmış. Maşallah diyelim, emek veren herkesin işi rast gitsin.

Beni etkileyen ve bu yazıyı yazmalıyım fitilini ateşleyen ise, 11inci bölümdeki inploid.com ürünüdür. Bu ürüne 5 yatırımcının hepsi dahil olmuştı. Çoklu ortaklıklar oluyordu tamam ama “5lik simit” tadında hepsinin birden yatırıma hazır olmasını ilk kez gördüm. Hani bir önceki yazımda “sürekli benim alanıma girmez bu” dedikleri için kızgınlığımı sırtlanan yine bu yatırımcılardı.

Yiğidi öldür ama hakkını ver demiş eskiler..

inploid.com

Dragons’Den Türkiye ‘nin web adresinden alınmıştır

Serkan – Hakan Köse

Proje Adı
Inploid

Hisse Bedeli
% 30 hisse karşılığı 150.000 TL

Açıklama
İnternette bilgi sahipleri ile bilgiyi arayanlar arasında köprü oluşturan bir sosyal arama, yorumlama sitesi.

Sonuç
Tüm ejderler, %60 hisse karşılığı 150.000 TL vererek ortak oldular.

Web Sitesi
http://www.inploid.com/


Programı izledikten sonra tabiki yaptığım ilk şey siteye üye olmaktı. Google amca’dan inploid.com diye arattığınızda bir dolu fikir-öneri-eleştiri çıkıyor. Evet, pek çok geliştirilmesi gereken yanı, bir dolu öneriyi ilk 3 dakika içerisinde sizde sıralayabilirsiniz.

Serkan Ünsal’ın Webrazzi‘de yapmış olduğu röportaj var, vakit ayırıp okuyun derim.

Şu aşamada bana ekşisözlük için alternatif yaklaşım tadı verdi. Eksik – gedik bulup “kendi fikrimizi/ bilgimizi”  öne çıkarmak yerine bu projenin arkasındaki fikir üzerine gidelim.

Sosyal Medya dediğimiz şey

Kutsal bilgi kaynağı, yavru kedi modunda melül melül bakan Vikipedi amca sosyal medya için şöyle diyor.

” Web 2.0‘ın kullanıcı hizmetine sunulmasıyla birlikte, tek yönlü bilgi paylaşımından, çift taraflı ve eş zamanlı bilgi paylaşımına ulaşılmasını sağlayan medya sistemidir. Zaman ve mekân sınırlaması olmadan (mobil tabanlı), paylaşımın, tartışmanın esas olduğu bir insanî iletişim şeklidir. Sosyal medya platformlarında insanlarla buluşur ve iletişimde bulunursunuz. İnsanlara yardım eder, yardım alır, sorularına cevap verir ve kendi sorularınızı sorarsınız. Bu bakımdan sosyal medya informal eğitim yollarından da bir tanesidir.” Devamını merak edenler vikipedi amca’ya gidebilir.

Sosyal Medya kavramı çok geniş. İçinde crm, pr, digital marketing, satış, pazarlama, reklam, araştırma, istatistik, kitle iletişimi, teknoloji, futurizm, … vb pek çok disiplini bünyesinde barındıran bir alan.  Sadece “twitlemece” yapıp digital ortamda günlük yazmaca değil.. Konu çok geniş ancak burada dikkati çekmek istediğim nokta, digital kimlikler ile insanların “paylaşım yapma” ihtiyacı.

Serdar Kuzuloğlu’ nun sunduğu Sosyal Medya’nın 16.bölümünün konukları arasında biri var ki yukarıdaki konuyu tam 12’den vuruyor. Sosyal medyanın ünlü ettiği aktif bir twitter yazarı olan nooboody. Programda ilan edilen rakam 11bin 21 kişi tarafından takip edildiği şeklinde. Şimdi baktım, kendisini kapamış, artık yok .. ama biz programdaki nooboody’den bahsedelim. Abla diyor ki; bu kadar takipçiyi doğal olmaya, düşünce okumaya, paylaşmaya, …  borçluyum diyor. 3 ayda 11binlik bir traja ulaşmayı beklemiyormuş. İş bulamadığım bir dönemde, içimi dökmek için hesap açtım diyor, insanlar kendilerini, kendi düşüncelerini anlatan şeyler okumak istiyor diyor. 3 ayda 11bin kişi sağlam bir rakam. Noobody, 20 yaşında.

Programın diğer konuğu ise Hakkı Devrim. Usta’nın ters köşeden olaya girişmesi ve akla getirdiği sorular, sorgulamalar  izlenilesi … Ben sadece programın son derece keyifli olduğunu söyleyip sizleri video‘ya yönlendireyim 🙂

PuCCaa ise bir fenomen. Bu abla ise, eski sevgilisinden intikam almak için başlamış paylaşıma. İçtenliği, dümdüz  konuşması, küfürleri ile doğal. 4 senedir günlük şeklinde devam ediyor. Blog küçük düzeltmelerle kitap olarak raflara çıktı ve 11.baskıyı yaptı,  kitap fuarında imza verdi.  Kitabın Cem Yılmaz tarafından filme çekileceği gibi bir duyum var -ki bunu da kendisi doğruladı. PuCCaa’nın konuk olduğu Sosyal Medya’nın 12.bölümünde sesi ile katılıyor.  Abla’nın şimdi 48bin 7yüz’den fazla takipçisi var. PuCCaa, 26 yaşında.

Bu iki digital kimliğin ortak noktası;  standart, sıradan, isyankar olmayan, akıllarından ne geçiyorsa paylaşan, toplumdaki ortalama genç kadınlar. Kendi doğruları-yanlışları-hataları-eksikleri ile bizim gibiler.

Konuyu toparlayacak olursak, Dragons’Den Turkiye’deki 5 yatırımcının hepsinin desteklediği bu sosyal medya ürünü olan inploid.com için  gelecek vaad eden bir proje diyebiliriz. Ejderlerin 5’i birden digital dünyanın ürünü olan bir projeye giriyor.

İki sosyo-digital kimliğin markalaşması serüveni ise “ürünlerin markalaşma süresinde sosyal medya’nın rolünü ve gücünü nasıl kavrayabiliriz” sorusunu akla getiriyor. Yeni çağda ekmek aslanın ağzında değil sosyal medyanın tabanında diyebilir miyiz?

Bana öyle geliyor ki; sosyal medyayı anlayıp ve bünyesinde topladığı disiplinleri içselleştirdiğimiz ölçüde “değer”li bir marka olur, sürekliliği sağladığımız ölçüdede markaya olan sadakati diri tutarız. Bunu daha derin incelemeli, yakın zamanda..

Ve  fakat siz şimdi ne düşünüyorsunuz, merak ediyorum..

Reklamlar

4 Yanıt to “İş fikrini destekleyecek yatırımcı(LAR) bulundu… !!!”

 1. Oğuzhan Başar Aralık 13, 2010 4:41 pm #

  Çalışan demir ışıldar ata sözü boşa değil. Bence emek veren ve üretim yapan herkes ivme kazanıyor. Yerinde duran sadece yorum yapan kişiler kaybediyor. -Bence- Dragons’Den iyi bir show programı. Katkısı büyük ve faydası çok. Ama tam manasıyla yatırımcıların çılgın fikirlerle karşılaşabileceği ve büyük paralarla bir işe girebileceği bir platform olması için henüz erken.

  inploid.com için ben yapılan teklifi ve verilen katkıyı küçümsemiyorum, fakat projenin detaylarına baktığımda bir miktar finansman gücü ile serbest olarak çok daha ileri gidebileceği kanaatindeyim.

  150.000TL 5 dragon için kişi başı 30.000 TL eder… 5 kişiyle ortak olup bu kadar katkı almak -bence- pek büyük değil.

  Fakat diğer yandan yatırımcıların pozitif desteği o projeyi çok güzel yerlere getirecek diye inanıyorum.

  Herkes için hayırlısı olur umarım.

  Bu konuda tek dileğimiz ve isteğimiz Türkiye’deki bilişim sektörün kalkınması, Facebook gibi dünya markası siteler çalışmalar yaratabilmesidir.

 2. rehberantalya Aralık 23, 2010 7:13 pm #

  Türkiyedeki Genç Beyinlere Gençerrimize Yol Açıldıktan Sonra Çok Daha Başarılı Oluruz

 3. rehberantalya Aralık 24, 2010 5:55 pm #

  paylaşımlarınız için teşekkürler

 4. rehberantalya Aralık 27, 2010 6:26 pm #

  web siteniz çok güzel ve güzel paylaşımlarda bulunuyorsunuz paylaşımların devamını dileriz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: