Marka Fotoğrafları – Nükhet Vardar

23 Eyl

Bir dolu pazarlama kitabı var. ..

“Pazarlama” nın bir uzmanlık-bilgi-sanat-beceri olması bir kenara bırakıp sıkıcı tarih kitapları ile yarışanlarını hiç sevmiyorum. Ama bunların hepsi rafları alabildiğine dolduruyor.  Diğer yandan seçilmiş olan konuyu/konuları enine boyuna inceleyen, vâka incelemeleri  ile okuyucuya somut örnekler göstermeyi çalışanlar da mevcut. Ben bunlara “pazarlamanın matematiği” diyorum. Sanki 3 ile 5 i çarpınca 15 sonucuna ulaşman %100’müş gibi, bu kitaplardaki örnekler bile tek bir yönden -tam da o konuyu öğretmeye dönük inceleniyor. Böyle olduğunda çok sıkılıyorum.

Haftasonu Kadıköy’de gezerken bir kitap elime değdi. İş Bankası Yayınları’ndan çıkmış, Marka Fotoğrafları – Nükhet Vardar. Kapağı uzaktan renkli duruyor. Kapağındaki janjanı görünce “lovemarks” türü bir şey zannettim, ama yanılmışım. Türkiye’deki 17 markanın belli bir zaman dilimi içinde yaşadıklarını fotoğraflayıp bunu pazarlama stratejileri açısından durumu değerlendiriyor.

Bu kitap bir kurgu harikası…

Kitaptaki vakalar pazarlamanın ana konu başlıklarına örnek oluşturacak şekilde bir araya getirilmiş. Önce vakanın pazarlama açısından felsefesini ortaya koyuyor, ardından vakayı bir özet araştırma raporu şeklinde inceliyor. Dolayısıyla “misal” örneklerini bir kenara bırakıp bir markanın yaşantısından alınmış gerçek kesit üzerine durumu tartışıyor. 17 markanın öyküsünü okurken, ilgili dönemi de gözünüzün önüne getirdiğinizde aslında sizin yaşadıklarınızı anlatmış oluyor 🙂

Kitabın diğer avantajı ise, yazarından geliyor. Nükhet Vardar hocanın akademik geçmişi ile birlikte iş yaşamından aktif  bir kişilik olduğu için, kitabı okuduğunuzda olayı anlamanız ve sizin daha önce farketmediğiniz ama aslında “zaten sizin tanık olduğunuz” öyküye oturması son derece kolay oluyor. Kitap çok akıcı bir dille yazılmış.

Kitapta incelenen markalar;

TWIGY, SİMİT SARAYI, TANSAŞ, KNORR, BOYNER,

YURTİÇİ KARGO, DOMESTOS, ÖMÜR, IKEA, HYUNDAI,

DİMES, NATIONAL GEOGRAPHIC, DE BEERS, VESTEL,

AVEA, COCA-COLA, DALİN

Ben, bu kitaptan sonra sıkılıp kenara fırlattığım pazarlama kitaplarımı tekrar gözden geçirmeye başladım. Aslında çok teorik ya da “laf kalabalığı” gibi duran bir dolu bilginin temelde bu kitaptan çıkardığım reçete ile ne kadar da uyumlu olduğunu farkettim.

“Marka Fotoğrafları”nı mutlaka edinin…

 

Marka Fotoğrafları – Nükhet Vardar

Türkiye İş Bankası Yayınları

ISBN : 978-9944-88-214-9

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: