Sektöre giriş öyküm-2

21 Tem

İş şimdi “nasıl”ına geldi

Koç, Bilgi, Bilkent, Sabancı mezunu değilim, ortalamaya bakarsanız kimse gel master yap demez, zaten okulun da uzama ihtimali var, çok uluslu bir amerikan firması için tercih listesine girmem. Bir şekilde bağlantı kurmalıydım. Her son sınıf öğrencisinin yaptığı gibi, fırsatlar bölümünde staj/part-time ile ilgili kısmı doldurdum. Bana 3-4 gün sonra mail geldi, AC Nielsen IK’dan “Temmuz ayında karar veriyoruz, henüz nisan ayındayız, temmuzda tekrar arayınız” dediler. Sihirli kelime “tekrar arayınız” .. nisan böyle bitti.

 9 Mayıs, istatistikçiler günü olması sebebi ile ticaret üniv.de sempozyum yapılacak ve buna bizim mehmet hoca da konuşmacı olarak katılacak. Afişi dikkatli okuduğunuzda katılımcılar arasında AC Nielsen Genel Müdürü Ali Danış ‘da var. Bende hemen ışık yandı, koalisyon talebi için hoca kapısı çalındı. Sempozyumda ön sıralara oturdum, kendimi gösterdim 🙂 Hocam da sağolsun, staj kontenjanı için Ali Bey ile konuşmuş, ok almış. Ben çılgınlar gibi sayıklıyorum, nielsen olacak, gireceğim, bir şekilde gireceğim diye, neyime güveniyorsam.. Hoca aradı, ulaşamadı.. ama ben umutluyum, sabırlıyım…mayıs bitti bitecek, derken haziran geldi. 

Haziran geldi ama Ali bey’in asistanından öteye gidemedik. Huzursuzluğum korkuya dönüyordu hafiften, kızıyordum da, 1 kişilik kontenjana tamam demişsiniz neden döneklik ediyorsunuz diye söyleniyordum. Ingilizcemi ilerletmek için Boğaziçi Üniv.İng Kursuna gitmiştim son sınıfta. Sınıfta her yaştan birileri var, ama öyle biri varki seneler sonra teşekkür etmek için aradım onu. Melih bey, Fritolay’in satışında çalışıyormuş ve AC Nielsen’in ik direktörü arkadaşıymış 🙂 bana mail adresini ve telefonunu verdi. Ben coşkudan kağıdı düşürdüm, düşürdüğüm kağıdı alırken kafamı sıraya çarptım, komiktim 🙂 Haziran ayında maile replall yapılarak aynı talebi yineledim, bu sefer ik direktörüne gönderdim, 10dk bekleyip telefon ettim…

Şimdi siz üniversitedeyseniz ve daha önce staj için büyük bir firmada çalışmamışsınız.  “direktör, koordinatör, şef, müdür, seniour grup lideri” ünvanları arasında pek de kayda değer fark hissedemezsiniz. Telefonun bir ucunda staj koparmaya çalışan öğrenci, diğer ucunda İK koordinatörü var. Ben başladım staj için size Melih Bey referansı ile başvuruyorum diye, anlattım anlattım, sonra işittim. “Biz zaten aldık, başvurmak için geç kaldınız” !!!!! nasıl ya? şaka mı?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: