Sektöre giriş öyküm-1

21 Tem

Araştırma sektörü nereden çıktı …

Meslekleri tanımak için ne kadar okuma yapsanız da faydasız, lise çocuğunun istediği ile “aslında istediği” hiçbir zaman aynı değil. Üniversitede istediğim bölümü kazandım, puanım odtü-istatistik’e yeterken, şans yıldız teknik’i seçti.  Meclis başkanından “İstanbul’da yaşıyorken ne gerek var başka illere gitmeye, olmaz” şeklinde kararname çıkınca 18’lik seçim listesi sadece İstanbul’daki üniversitelerle sınırlı kaldı.

Bölümün henüz ilk yılındayken, aman allahım bu ne saçmalık diye düşündüğümü hatırlıyorum.  Önce bir hipotez kuruyoruz sonra kendi kurduğun hipotezi çürütmeye ya da doğrulatmaya çalışıyorsun. Kadınlar hapşırır, erkekler öksürür gibi dandik örneklerle olayı ilginçleştirmeye çalışılır. Nafile! Olayın mantığı en başta oturmadı, bitirene kadar da sevmedim.

Ekonometri dersinde Mehmet hoca (Genceli) “araştırmada böyle, araştırmada şöyle, araştırma sektöründe böyle … ” şeklinde örnekler verince çok merak etmiştim. Bir de tabii kimsenin sevmediği-gerçekten çok zor bir hoca olan Mehmet Genceli bana tam da son sınıfta okulu-istatistiği sevdiren hocaydı. Kendimi de şanslı hissediyordum. “neden-tamam da asıl neden ne” sorularını sık soran biri olduğum için içim biranlığına kabardı.Internette araştırma şirketlerini arattım, sitelerini inceledim. Site tasarımı güzel olduğu için 🙂  dikkatimi çeken, sonrasında ise pazarın lideri olduğunu öğrendiğim AC Nielsen’de karar kıldım.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: